يكشنبه, 03 مهر 1401
You are here:

انتخاب قالب

اطلاعات سایت

اعضا : 5060
محتوا : 302
بازدیدهای محتوا : 1070676

اوقات شرعیجستجو

Loading
صدور انقلاب، گسترش بیداری اسلامی PDF نامه الکترونیک

صدور انقلاب و جهانی شدن آن به عنوان یکی از دستاوردهای جهانی انقلاب اسلامی ایران محسوب می شود. پس از پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی مردم کشورهای اسلامی بویژه در منطقه خاورمیانه تحت تاثیر این انقلاب و افکار و اندیشه های بنیانگذار آن قرار گرفتند. بدین ترتیب زمینه و بستر مناسب برای نفوذ و صدور انقلاب در منطقه خاورمیانه بیشتر فراهم شد. بویژه اینکه امام خمینی (ره) معمار و رهبر انقلاب با تبیین ایده صدور انقلاب، به خوبی حساب انقلاب را با ابرقدرتها مشخص کردند و فرمودند: "ما باید از مستضعفان جهان پشتیبانی کنیم ما باید در صدور انقلابمان به جهان کوشش کنیم و تفکر اینکه انقلابمان را صادر نمی کنیم کنار بگذاریم. زیرا اسلام بین کشورهای مسلمان فرقی قائل نمی شود و پشتیبان تمام مستضعفان جهان است. از طرفی دیگر تمام قدرتها و ابرقدرتها، کمر به نابودیمان بسته اند و اگر ما در محیطی بسته بمانیم، قطعاً با شکست مواجه خواهیم شد. ما باید حسابمان را صریحاً با قدرتها و ابرقدرتها یکسره کنیم و به آنها نشان دهیم که با تمام گرفتاریهای مشقت باری که داریم، با جهان برخورد مکتبی می نماییم" (۱).


امام خمینی (ره) در خصوص صدور انقلاب می فرمایند: "ما انقلاب را به تمام جهان صادر می کنیم چرا که انقلاب ما اسلامی است و تا بانگ لا اله الا الله و محمد رسول الله بر تمام جهان طنین نیفکنده مبارزه هست و تا مبارزه در هر کجای جهان علیه مستکبران هست ما هستیم"(۲). 

دشمنان انقلاب ایران تلاش بسیار کرده اند تا چهره ای منفی از مفهوم صدور انقلاب نشان داده و آن را نوعی دخالت نظامی ایران و حمایت تسلیحاتی از نهضتهای اسلامی و آزادی بخش جلوه دهند تا بتوانند با آن مقابله کرده و منافع نامشروع خود را از خطر نجات دهند، اما بنیانگذار تیزبین انقلاب اسلامی ایران، این توطئه را نیز خنثی کرده و فرمودند: "اینکه می گوییم باید انقلاب ما به همه جا صادر بشود این معنی غلط را از او برداشت نکنند که ما

می خواهیم کشورگشایی کنیم، ما همه کشورهای مسلمین را از خودمان می دانیم... ما می خواهیم این چیزی که در ایران واقع شد و این بیداری که در ایران واقع شد و خودشان از ابرقدرتها فاصله گرفتند ... و دست آنها را از مخازن خودشان کوتاه کردند این در همه ملتها و در همه دولتها بشود، آرزوی ما این است. معنی صدور انقلاب ما این است که همه ملتها بیدار شوند و همه دولتها بیدار شوند و خودشان را از این گرفتاری که دارند و این تحت سلطه بودنی که هستند و از اینکه همه مخازن آنها دارد به باد می رود و خودشان به نحو فقر زندگی می کنند نجات بدهد ... ما که می گوییم انقلابمان را می خواهیم صادر کنیم می خواهیم این مطلب را همین معنایی که پیدا شده همین معنویتی که پیدا شده است در ایران... ما می خواهیم این را صادر کنیم ما نمی خواهیم شمشیر بکشیم و تفنگ بکشیم و حمله کنیم"(۳).

امام خمینی (ره ) در مقام تبیین معنا و مفهوم صدور انقلاب اسلامی تصریح می کنند : "ما که می گوییم اسلام را می خواهیم صادر کنیم معنایش این نیست که ما سوار طیاره بشویم و بریزیم به ممالک دیگر یک همچون چیزی نه ما گفتیم و نه ما می توانیم. اما آنکه ما می توانیم این است که می توانیم به وسیله دستگاه هایی که داریم به وسیله همین صداوسیما به وسیله مطبوعات به وسیله گروه هایی که به خارج می روند اسلام را آن طوری که هست معرفی کنیم. اگر آن طوری که هست معرفی بشود مورد قبول همه خواهد بود"(۴)

صدور انقلاب و جهانی شدن آن ریشه در ماهیت انقلاب دارد. اولین و مهمترین ویژگی انقلاب که موجب صدور آن گردیده است، اسلامی بودن انقلاب است از آنجا که اسلام اختصاص به ایران نداشته و محدود به قلمرو جغرافیایی خاصی نیست و مخاطبین آن مسلمانان و مستضعفین سراسر جهان می باشند، لذا انقلاب متکی به اسلام نیز به همین ترتیب محدود به کشور خاصی نشده و کل جهان را تحت الشعاع خود قرار می دهد.

همان گونه که اشاره شد، دشمنان انقلاب ایران تلاش بسیار کرده اند تا چهره ای منفی از مفهوم صدور انقلاب نشان داده و آن را نوعی دخالت نظامی ایران و حمایت تسلیحاتی از نهضت های اسلامی و آزادی بخش جلوه دهند. مقام معظم رهبری درباره معنای کلام امام که فرموده بودند: "ما انقلابمان را به همه عالم صادر خواهیم کرد"، چنین بیان می دارند: "چقدر تبلیغات جهانی این جمله امام عزیز و فقیدمان را کوبیدند که فرموده بودند: "ما انقلابمان را به همه عالم صادر خواهیم کرد". صدور انقلاب به معنای این نبود که ما بر می خیزیم و با قوت و قدرت به این طرف و آن طرف می رویم و جنگ راه می اندازیم و مردم را به شورش و انقلاب وادار می کنیم؛ مقصود امام به هیچ وجه این نبود. این کار جزء سیاست ها و اصول ما نیست؛ بلکه مردود است. آنها این جمله را این گونه معنا کردند و آن را کوبیدند"(۵).

مقام معظم رهبری، صدور انقلاب را به معنای صدور فرهنگ اسلام تعبیر نموده و فرمودند: "پس از پیروزی انقلاب اسلامی سردمدار تبلیغات جهانی بر روی اشاعه فرهنگ انقلابی اسلام جنجال راه انداختند و آن را به عنوان صدور انقلاب (با معنای غلطی که از صدور انقلاب می کردند) مورد تهاجم تبلیغاتی قرار دادند. همه رسانه ها در سرتاسر عالم روی این نکته و کلمه تکیه می کنند که جمهوری اسلامی در صدد صدور انقلاب است! خباثت آنها در اینجاست که صدور انقلاب را به معنای صدور مواد منفجره و ایجاد درگیری در گوشه و کنار عالم و از این قبیل کارها معرفی می کنند !! که این هم مثل بقیه خباثتهای تبلیغاتی دنیای غرب، یک ترفند رذیلانه است... اگر منظور این است که ما مواد منفجره صادر می کنیم، این ادعا دروغ است. این کار را خود دستگاههای پلید خبیث استکباری، می کنند. ...صدور انقلاب یعنی صدور فرهنگ انسان ساز اسلام و صدور صفا و خلوص و تکیه و اصرار بر ارزش های انسانی.

ما به این کار و انجام این وظیفه افتخار می کنیم. این راه انبیاست و ما این راه را باید ادامه دهیم"(۶).

ایشان با اشاره به رواج فساد و فحشا در دنیای غرب و صدور فساد و بدبختی از سوی دنیای غرب به سراسر عالم، می فرمایند: "دنیای غرب و سردمداران فرهنگ فاسد و منحط غربی از این کار که فساد و فحشا اعتیاد و انواع و اقسام بدبختی ها و روسیاهی ها را به سراسر عالم صادر می کنند؛ خجالت نمی کشند؟! این فرهنگ فحشایی که امروز متاسفانه سراسر دنیا و بیش از همه دنیای فقیر جهان سوم را فراگرفته از کجا آمده است؟ این یکی از صادرات فرهنگ غربی تمدن استعماری و استکباری است.

انواع و اقسام فسادها و انحطاط هایی که امروز بشریت را در فشار گذاشته و اعتیادهای خطرناکی که گریبان جوانها را در بسیاری از کشورهای فقیر و عقب افتاده گرفته از کجاست؟ فرهنگ مصرفی غلط که بر بسیاری از کشورهای اسلامی و غیر اسلامی جهان سوم تحمیل شده از کجاست؟ اگر شما وارد بازار کشورهای فقیر منطقه خودمان نفتخیز و غیر نفتخیز بشوید؛ خواهید دید تبلیغات اجناس مصرفی زاید و غیر لازم غربی تمام فضای زندگی اینها را پر کرده است. آیا بشر به این چیزها احتیاج داشت؟! کشورهای تولید کننده نفت ثروت خدادادی متعلق به همه مردم را که باید صرف عمران و آبادی کشورشان بشود؛ می دهند و در مقابل وسایلی می گیرند که جز انحطاط و فساد در زندگی، تاثیر دیگری ندارد."(۷)

مقام معظم رهبری درباره معنای صحیح صدور انقلاب می فرمایند: "چرا ما باید از صادر کردن توحید و اخلاق انبیا و روح فداکاری اخلاص و تزکیه اخلاقی به کشورهای دیگر خجالت بکشیم؟! چرا باید شرم کنیم از اینکه غیرت و حمیت صحیح و ایستادگی در مقابل قدرتهای باطل را به صورت درس علمی به ملت های دیگر ارائه و تعلیم بدهیم؟ ملت ها باور نمی کنند که بشود با عوامل و مزدوران قدرت های استکباری درافتاد. ما درافتادیم و پیروز هم شدیم.

چرا این عمل و تجربه خودمان را در اختیار افکار عمومی ملت ها نگذاریم؟ ... صدور انقلاب به معنای صادر کردن ارزش های انقلابی و افشاگری درباره مستبدها و ظالم های عالم وظیفه و تکلیف الهی ماست. اگر این کار را نکنیم، کوتاهی کرده ایم. جمهوری اسلامی و ملت ایران و آن شخصیت عظیم و عالی قدری که دنیا را در مقابل عظمت خودش کوچک و خاضع کرد؛ نشان دادند که همه قدرت های عالم برای مقابله با چنین عزم و اراده معظم و پولادینی که اسلامی است و متعلق به عموم ملت است کوچکند"(۸).

پی نوشتها در دفتر روزنامه موجود است.

 

نویسنده: حسین منصوری

منبع: روزنامه رسالت