يكشنبه, 03 مهر 1401
You are here:

انتخاب قالب

اطلاعات سایت

اعضا : 5060
محتوا : 302
بازدیدهای محتوا : 1070654

اوقات شرعیجستجو

Loading
الگوي اسلامي- ايراني پيشرفت،انسان محور است نه ابزار محور PDF نامه الکترونیک

اصفهان-استاد علوم سياسي دانشگاه اصفهان گفت:الگوي 'اسلامي – ايراني پيشرفت'برخلاف الگوي غربي، انسان محور است و به ارزشهاي والاي انساني بها مي دهد.

'محمدعلي بصيري'روز دوشنبه در گفت وگوي اختصاصي با خبرنگار ايرنا در تبيين ضرورت دستيابي به 'الگوي اسلامي – ايراني پيشرفت'اظهار داشت:بعد از گذشت سه دهه از پيروزي انقلاب اسلامي و پشت سر گذاشتن بسياري از بحرانها و مشكلات،كشور ما نياز به الگو و برنامه اي براي پيشرفت دارد. 
وي افزود:نياز به الگويي جديد و روشن شدن مسير و افق آينده كشور با توجه به تجربيات30 ساله مسئوولان و نخبگان علمي، ضروري است.
بصيري افزود:درزمان حاضر دغدغه اصلي مسئولان و نخبگان كشور بويژه رهبر معظم انقلاب اين است كه الگوهاي كپي برداري شده از غرب(ليبراليستي) و شرق(سوسياليستي) راهگشا و حلال مشكلات ايران نيست .
اين استاد دانشگاه خاطرنشان كرد:امروزدنيا تشنه يك نگاه معرفتي و فلسفي نسبت به انسان و جهان پيرامون اوست، نگاهي كه بتواند دو بعد مادي و معنوي را مورد توجه قرار دهد.
وي افزود: در ايران بسياري از نخبگان علمي و ديني معتقدند كه مي توان با ارائه الگويي متاثر از انقلاب اسلامي، ريشه بسياري از مشكلات و بحرانهاي ناشي از الگوي توسعه يكجانبه غرب را شناسايي و آنها را حل و فصل كرد.
وي تصريح كرد:' الگوي اسلامي- ايراني پيشرفت'مبتني بر نيازهاي فرهنگي، تاريخي، سياسي و اجتماعي ايران و اسلام است.
وي تاكيد كرد: هدف از طرح الگوي اسلامي - ايراني پيشرفت اين است كه ايران بتواند به عنوان'ام القري جهان اسلام' مطرح شود والگويي براي ديگر كشورهاي اسلامي و جهان سوم سرخورده از الگوهاي غربي و شرقي باشد.
اين استاد دانشگاه در پاسخ به اين سوال كه چه ظرفيتهايي درترسيم الگوي پيشرفت براي كشور وجود دارد،گفت: اسلام يك دين كامل و جامع براي سعادت بشر فارغ از زمان و مكان است.
وي خاطرنشان كرد:اسلام به عنوان آخرين دين، با احاطه كامل بر نيازهاي دنيوي و اخروي انسان مي تواند منبع كامل و مطمئني براي الگوسازي در جهت پيشرفت انسان باشد.
وي افزود:اين نگرش حاكي از اين است كه اسلام در همه حوزه هاي زندگي از ظرفيتهاي لازم برخوردار است كه بخش زيادي از ظرفيتهاي آن در طول زمان استفاده نشده و اين ناشي از جفاي انسان به دين و مقولات معنوي است.
وي تاكيد كرد:اسلام در ابعاد فرهنگي،اجتماعي، سياسي و اقتصادي حرف براي گفتن بسيار دارد و مباني اسلام براي اداره جامعه و حكومت كامل است كه برخي از انديشمندان و علماي گذشته، اين مباني را از آن استخراج كرده اند.
وي گفت:بسياري از صاحنظران و نخبگان معتقدند اسلام مي تواند 'مدل توسعه پايدار' را براي كشور و جهان اسلام به ارمغان آورد.
اين استاد دانشگاه خاطرنشان كرد:درايران،مسئولان نظام بويژه رهبر معظم انقلاب بر اين نكته تاكيد دارند كه الگويي براي پيشرفت كشور كارآمد و موثر است كه خودجوش و بومي باشد و تعادل بين انسان و طبيعت را برهم نزند.
وي اظهارداشت:اسلام ضعف و نقص الگوهاي غربي وشرقي را ندارد و مي تواند مدلي چندجانبه و پايدار براي رشد كشورها باشد.
وي گفت: جريانها و گروه هاي التقاطي در قبل از پيروزي انقلاب اسلامي ادعاي بومي سازي علم را در ايران داشتند اما پس از انقلاب بويژه در دهه اخير، ايران وارد دوره اي شد كه نخبگان كشور با مطالعه عميق مباني و تئوريهاي منتقل شده غرب به ايران و نيز بررسي مباني فرهنگ اسلام و ايران توانستند نظريه هايي استخراج كنند كه مشكلات الگوهاي غربي را نداشته باشد .
وي گفت:اين حركت در واقع به تعبير حضرت آيت الله خامنه اي همان 'نهضت توليد علم و نظريه' است،حركتي كه مي تواند به همه نيازهاي انسان پاسخ دهد و يك حركت تمدني در توليد علم ايجاد كند.
استاد دانشگاه اصفهان،به سرخوردگي و تجربه ناموفق پياده كردن الگوهاي غربي در زمان پهلوي ومشكلاتي كه اين نوع نگرش درابعاد گوناگون براي كشورمان بوجود آورده بود،اشاره كرد و افزود: پيامدهاي آن، امروز نيز گريبانگير كشور است.
وي در عين حال گفت:پيروزي انقلاب در ايران يك حركت مردمي و فرهنگي بود و نشان از يك 'نه' بزرگ به مدل هاي توسعه غربي– شرقي بود.
بصيري، نگاه مادي به انسان،وقوع جنگ و كشتار مردم بيگناه، گسترش فاصله بين فقير و غني ،گسترش بي عدالتي،توليد سلاح كشتار جمعي، مشكلات زيست محيطي، بحرانهاي اخلاقي، فروپاشي خانواده ها، قاچاق انسان، ترور،ناامني و ... را از نتايج الگوي غربي برشمرد.
وي افزود: امروزه هشت كشور صنعتي جهان كه تنها 20 درصد از جمعيت جهان را درخود جاي داده اند 80 درصد امكانات و سرمايه جهان را در اختيار دارند در حاليكه 80 درصد ديگر جمعيت زمين تنها 20 درصد امكانات را استفاده مي كنند.

منبع: خبرگزاری جمهوری اسلامی (ايرنا) / کد خبر 30180008