يكشنبه, 03 مهر 1401
You are here:

انتخاب قالب

اطلاعات سایت

اعضا : 5060
محتوا : 302
بازدیدهای محتوا : 1070723

اوقات شرعیجستجو

Loading
توسعه تكلیف است یا نتیجه؟ PDF نامه الکترونیک

متن حاضر اظهارات حضرت آیت الله آصفی است که در نخستین نشست اندیشه‌های راهبردی در محضر رهبر معظم انقلاب اسلامی ایراد گردیده است:

 

یكی از زیبایی‌های انقلاب ما همین است كه رهبر بزرگوار انقلاب، ولی امر مسلمین را در میان نخبگان می‌بینیم كه به حرف مردم از زبان نخبگان مردم و برای گشودن گره‌های زندگانی مردم توجه می‌كنند.

من چند نكته را در فرصت كوتاهی كه به من داده شده است بیان می‌كنم:
آیا توسعه غایت است، تكلیف است یا نتیجه؟

این یكی از مسائل ارزشی اسلام است و دو راهی است كه به هم‌دیگر هم نمی‌رسند؛ نه راه اول به راه دوم می‌رسد و نه راه دوم به راه اول. آنچه ما از قرآن می‌فهمیم این است كه توسعه «نتیجه» است: «وَلَوْ أَنَّ أَهْلَ الْقُرَىٰ آمَنُوا وَاتَّقَوْا لَفَتَحْنَا عَلَیهِم بَرَكاتٍ مِّنَ السَّمَاءِ وَ الْأَرْضِ»*

نباید به دنبال توسعه‌ی غربی بود
مردم ما نباید توقع داشته باشند كه ما در عمر سی و اندی سالی كه از انقلاب می‌گذرد، بتوانیم اولاً تمدن و توسعه‌ای نظیر توسعه‌ی غرب داشته باشیم و یا در مدت كوتاهی به آن توسعه برسیم. نه آن توسعه به درد ما می‌خورد كه برای خود غربی‌ها مصیبت‌ها و تناقض‌های فراوانی ایجاد كرده است كه در آن می‌سوزند و نه آن راه طولانی را كه غرب -تقریباً 250 سال، یعنی از قرن هجدهم تا امروز- طی كردند، ما نباید در مدت سی و اندی سال عمر انقلاب بتوانیم به آن نتیجه یا نتایج مشابهی برسیم.


مردم ما باید برعكسِ این را توقع داشته باشند. ما در آینده‌ی انقلاب مواجه با شرارت‌های درونی و بیرونی فراوانی خواهیم بود، با تنگناهای زیادی مواجه می‌شویم، با گرفتاری‌های زیاد و فراوانی مواجه می‌شویم كه مردم باید تحمل و تاب و توان و صبر خودشان را بالا ببرند. كسانی كه دست‌اندركار فرهنگ در حوزه و دانشگاه هستند، باید سعی كنند كه تاب و توان و تحمل و صبر مردم را و مقاومت مردم را در مقابل شرارت‌ها و فتنه‌انگیزی‌های درونی و برونی بالا ببرند. تلاش مردم را باید بالا ببرند.

وضعیت دانشگاه‌های شرقی
این یك مسأله‌ی تأسف‌آوری است كه از عمر حضور نظام جدید دانشگاهی در شرق اسلامی، -من در تمام جهان اسلام می‌بینم نه فقط ایران- تقریباً یكصد و پنجاه سال می‌گذرد اما هنوز ما نتوانستیم رابطه‌ی دانشگاه‌های خودمان را در كل جهان اسلامی با دانشگاه‌های غرب دوسویه كنیم؛ یعنی تعامل و داد و ستد داشته باشند. این مشكلی است كه باید برای آن در سطح دانشگاهی یك كار اساسی و بنیادی كرد. امروز توسعه یعنی علم و قدرت. اگر ما نتوانیم سطح دانشگاه‌ها را بالا ببریم تا به سطح دانشگاه‌های غربی برسد، نمی‌توانیم به آن حد از توسعه دست یابیم.

 

منبع: پایگاه اطلاع رسانی حضرت آیت الله خامنه‌ای

www.khamenei.ir