يكشنبه, 03 مهر 1401
You are here:

انتخاب قالب

اطلاعات سایت

اعضا : 5060
محتوا : 302
بازدیدهای محتوا : 1070677

اوقات شرعیجستجو

Loading
روابط با سيا و کاخ سفيد  نامه الکترونیک
در تاريخ و حتي در کتب و نشريات خود بهائيان، شواهدي زيادي دال بر پيوند و همکاري آنان با مقامات دولتي و حتي امنيتي امريکا وجود دارد، که ذيلا به برخي از آنها اشاره مي‌کنيم:
الف) ارتباط با مستشاران امريکايي در ايران: در اين باره، نمونه وار به دو مورد اشاره مي‌کنيم:
1. همراهي و مهمانداري بهائيان از مستشاران امريکايي در ايران، نظير ميزباني و پذيرايي هوشمند فتح اعظم (عضو بعدي بينت‌العدل بهائيان در اسرائيل) در دهه 1320ش از رابرت لي کيوليک.1
2. حضور ادوار شلسينگر (مبلغ يهودي‌تبار بهائي امريکايي و عضو هيات مستشاري نظامي آن کشور در صـنـايـع الـکـتـرونـيـک ايـران عـصـر پـهلوي) پس از بازنشستگي در کلاسهاي تبليغي بهائيان در ايران.
ب) پيوند با ارتش امريکا: مجله اخبار امري، ارگان بهائيان، در سال 1351ش تحت عنوان «فعاليت‌هاي ايالات متحده امريکا» گزارش مي‌دهد که: «در کتابي که به زودي از طرف ارتش ايالات متحده امريکا چاپ مي‌شود مطلبي در باره ديانت بهائي درج خواهد شد» مجله مزبور در ادامه خاطر نشان مي‌سازد که: «اين پيشرفتي است بسيار بزرگ، زيرا اطلاعاتي صحيح درباره امر بهائي در اختيار خوانندگان مي‌گذارد» .2 همين مجله در پاييز 1340 تحت عنوان «درباره يک مشاور بهائي» مي‌نويسد: «نشريه (مريلند) در شماره فوريه 1960 خود مقاله‌اي درباره توسعه برنامه‌هاي شعبه دانشگاه (مريلند) در شهر (سئول) پايتخت کره جنوبي منتشر و آقاي (ويليام. هـ . ماکسول) را يکي از چهار متصدي عمده اين شعبه معرفي و ذکر کرده است که آقاي (ماکسول) يک مبلغ بهائي و مشاور فرهنگي ارتش هشتم امريکا است» .3
ج) پيوند با مقامات کشوري امريکا: در جلسه جوانان بهائي امريکا که در ايام کنفرانس جهاني بهائيان در امريکا (سنت لوئيز ـ ميسوري، اوت 1974) برگزار شد، در کنار تلگرافهاي تبريک محافل ملي بهائيان نقاط مختلف جهان (از جمله ايران)، فرماندار ايالت (کانزاس) نيز «تلگراف تبريکي مخابره کرده و متذکر شده بود اميدوارم کنفرانس آينده بهائيان امريکا در (کانزاس) تشکيل شود» .4
د) پيوند با سفارت امريکا و سازمان سيا: اخبار امري (سال 1351، ش 15، ص 4819) تحت عنوان «چاد» مي‌نويسد: «دوشيزه يزدي درباره سفرشان به چاد نيز گزارش مي‌دهند: من به اتفاق مهاجرين براي يک مدت پيشنهادي 13 روزه به مسافرت رفتم. درست قبل از عزيمت با سفير امريکا و رئيس گروه صلح در چاد ملاقات کردم. هر دو درباره امر اطلاع داشتند و شخص دوم درباره عادات و سنن و معتقدات ده‌نشينان مناطق اطلاعات مختصري به من داد که برايم بسيار مفيد بود و مرا در موقعيت محکمي قرارداد. به ياد مي‌آورم که حضرت ولي امرالله [شوقي افندي] به مهاجرين توصيه مي‌فرمودند که با السنه و عادات و سنن مناطق مهاجرتي خود آشنا شوند تا از آن راه با شرايط محلي شيوه تبليغ را تطبيق دهند. حکمت اين نکته را بعدا به راي العين ديدم. هنگامي که به گروهي از اهالي ده کمک مي‌کرديم که به اولياي ده راي بدهند زنها از دادن راي امتناع مي‌کردند. آنها بيسواد بودند و ما چند نفر مرد را مأمور کرده بوديم که راي آنان را برايشان بنويسند. کاشف به عمل آمد که يک زن نمي‌تواند نام يک مرد، خصوصا نام شوهر خود، را در حضور مردان ديگر بر زبان راند. اين نکته جزئي از اطلاعاتي بود که نماينده اداره اطلاعات امريکا در فوت لامي در اختيارم گذارد و لذا من نقش نويسنده را براي زنان ايفا کردم...» .
همين مجله از سفر روحيه ماکسول (همسر شوقي و از رهبران بهائيت پس از او) در مارس 1971 به آفريقا سخن مي‌گويد که در 3 مارس «به (مونرويا) وارد شدند و بهائيان جنوب و غرب منطقه (ليبريا) حضور يافتند و با وجود اين که دو ماه از کنفرانس ليبريا نگذشته بود دو مرتبه برنامه‌اي راديويي و تلويزيوني راجع به امر مبارک برگزار گرديد. در يکي از اين مصاحبه‌هاي تلويزيوني، حضرت خانم [ماکسول] با سفير امريکا در صفحه تلويزيون ظاهر شدند» .5
سـپـهـبـد عـبـدالـکـريـم ايادي، پزشک مخصوص محمدرضا، نيز از کساني بود که شديدا به ارتباط با سيا مظنون بود. در سال 1358 مقارن با اولين سال پس از پيروزي انقلاب اسلامي ايران، کشورمان شاهد تنبه و بازگشت جمعي از بهائيان به اسلام و اقدام آنها به تاسيس گروهي تحت عنوان جنبش آزادي بخش بهائيان ايران (جابا) و انتشار نشريه‌اي به نام احرار عليه بهائيت بود. گروه ياد شده «ضمن انتقاد از تشکيلات بهائيت قبل از انقلاب، از همه کساني که در دوران شاه براي بيگانگان جاسوسي کرده و در پستهاي حساس آب به آسياب دشمنان ايران ريخته‌اند انتقاد نمود. مثلا در شماره يکم تيرماه [58، ص 6 نشريه احرار] خبري را از زبان اسدالله مبشري وزير دادگستري وقت منتشر کرد که مي‌گويد: تيمسار ايادي پزشک خصوصي شاه براي سازمان سيا جاسوسي مي‌کرده است و مأموريت داشته اگر شاه قدمي برخلاف منافع امريکا بردارد او را به قتل برساند» .6
هـ) پيوند با کاخ سفيد: در اين زمينه ميتوان به حضور بهائيان شاخصي چون فيروز کاظم زاده در کسوت مشاوران فرهنگ کاخ سفيد و فراتر از آن، حمايت آشکار روِساي جمهور امريکا (نظير ليندن جانسون و رونالد ريگان) از اين فرقه در سالهاي پيش و پس از انقلاب اسلامي ايران اشاره کرد.
مجله اخبار امري (مهر 1346، ش 7، صص 287 ـ 286)، بخش «اخبار جامعه جهاني بهائي ـ امريکا» ، از پيام تبريک ليندن جانسون به محفل بهائيان امريکا به مناسبت صدمين سالگرد تاسيس بهائيت ياد مي‌کند. جانسون، که رقيب کندي بود و پس از قتل «مشکوک» وي روي کار آمد، در زمان خود ارتباط امريکا با اسرائيل را به نقطه عطف رساند و استيون گرين، مورخ امريکايي، در کتاب «جانبداري؛ روابط سري امريکا و اسرائيل» (ترجمه سهيل روحاني) نقش فعال و موثر دولت جانسون در همکاري با اسرائيل بر ضد اعراب در جنگ شش روزه را بوضوح ترسيم کرده است. پيام تبريک جانسون نيز در همان دوران صادر شده است. نکته جالب توجه در اين پيام آن است که رئيس جمهور صهيونيست امريکا خطاب به محفل بهائيان امريکا تصريح مي‌کند: «هدف شما با هدف امريکا يکي است» ! متن گزارش اخبار امري چنين است:
«پيام رئيس‌جمهور امريکا به محفل ملي امريکا به مناسبت جشن صدمين سال اعلان عمومي امر که در شهر شيکاگو، ايالت ايلينوي از تاريخ 5 تا 8 اکتبر منعقد بوده است، پيام ذيل از پرزيدنت ليندون جانسون واصل و در جلسه عمومي قرائت گرديد. محل انعقاد جشن تالار (پالمر هاوس) و ناطقين جلسه آن شب جنابان اسقف جميز پايک و دکتر فيروز کاظم زاده بوده‌اند.
کاخ سفيد ـ واشنگتن
6 اکتبر 1967
خطاب به اعضاي محفل ملي بهائيان ايالات متحده امريکا
خرسندم که صدمين سالگرد يکي از وقايع تاريخ پرحادثه امر بهائي را تهنيت گويم و اذعان کنم که مساعي شما موجب ترويج خير مي‌گردد. مقصد شما محبت است و بذر حق و عدالتي که افشانده‌ايد عالم بشريت را بهره‌اي وافر از ثمرات مساعي شما خواهد بود. هدف شما با هدف امريکا يکي است و آرزوي شما آرزوي همه افراد خيرخواه است. ملت امريکا در جميع جهات براي ايجاد دنيايي تلاش مي‌کند تا در آن جايي جهت بغض و عناد نباشد و همه ابناء بشر، راه صلح پويند و در آزادي، تفاهم و عزت، زندگي کنند. همه افراد متفکر و دورانديش، رسالت دين بهائي را تکريم و تجليل مي‌کنند. زيرا هر يک از ما در انتظار روزي است که کره ارض يک وطن شود و کليه ابناء بشر ساکنان آن. ليندن جانسون» .
به همين نمط بايد به حمايت صريح ريگان پس از پيروزي انقلاب اسلامي از جاسوسان بهائي در ايران اشاره کرد، که با پرخاش قاطع امام خميني مواجه شد و شرح آن مجالي ديگر مي‌طلبد.
پي‌نوشت‌ها:
1. آهنگ بديع، سال دوم (1326)، ش 15 و 16، صص 5 16
2. اخبار امري، سال 1351، ش 5، ص 151
3. همان، سال چهلم، مهر 1340، ش 7، ص 390
4. همان، سال 1353، ش 11، ص 314 و 318
5. همان، سال 1350، ش 14، ص 497
6. بهائيت در ايران، دکتر سيد سعيد زاهد زاهداني، ص 274 ـ 273.